כסא גלגלים
כסא גלגלים

קיים הבדל משמעותי בשביעות הרצון מהחיים בין אנשים עם מוגבלויות לאנשים ללא מוגבלויות. אנשים הסובלים ממוגבלויות מגיעים לשיא בשביעות הרצון מחייהם באזור גיל 45-50 ולאחר מכן שביעות הרצון הולכת ויורדת. קיימת הלימה בין גיל זה לבין הגיל שבו חלים שינויים לרעה בתפקודיות הפיזיולוגית של בעלי מוגבלויות ומתחילות בעיות שונות הנובעות מההזדקנות. בין השינויים הפיזיים ניתן למנות שינויים בשרירים ובמפרקים, ירידה בגמישות ובמהירות התגובה, החלמה בעייתית ואיטית יותר מפציעות ועלייה בעייפות. לשינויים אלו השפעה גדולה יותר על קשישים שמזקנים עם הנכות לעומת אלו הרוכשים אותה עם הגיל. במחקר שכלל שש מאות בעלי מוגבלויות שונות החל מפוליו ועד דלקת פרקים, החולים דיווחו כי השילוב בין עייפות לכאב פוגע משמעותית בפעילויות מרכזיות בחייהם.

חולים בעלי בעיות נוירולוגיות אשר עוברים את הגיל הזה מדווחים על אובדן תחושה חושית, עייפות, כאב ודיכאון. בעיות אלו פוגעות בתפקוד היומיומי, בהשתתפות בפעילות אקטיבית, בעלייה בצורך בעזרה ובאיכות החיים. נראה כי המאפיינים והבעיות דומים למדי אצל קבוצות הסובלות מבעיות שונות. ככל שהפגיעה בפלג הגוף התחתון גדולה יותר, כך הנטל על פלג הגוף התחתון גדל מה שמביא לעלייה בעייפות ובכאב במפרקים ובשרירי המפרקים, הכתפיים, הצוואר והגב. לעיתים המצב הגופני דורש במקביל גם מעבר אל מיטה סיעודית מה שעלול להפוך את התופעות לקיצוניות יותר. כאמור עייפות וכאב אלו מביאים לשינויי מצב רוח ולפגיעה משמעותית באיכות החיים וכמובן מעלים את הסיכון לפציעות בפלג בגוף העליון או לבעיות הנובעות מחוסר תפקוד או לחץ פיזי בפלג הגוף התחתון כגון פצעי לחץ מה שמחייב כרית לפצעי לחץ , טחורים, אולקוס, בעיות בשלפוחית השתן או בבריחת צואה כתוצאה מהיחלשות שרירי רצפת האגן, זיהומים, שברים וסיבוכים אחרים שמסבכים עוד יותר את המצב הבריאותי ומצריכים יתר השקעה כספית ואנרגטית בטיפול בסיבוכים הנוספים ובתופעות הלוואי.

בעיות הליכה או יציבות מביאות כאמור לעומס יתר על הכתפיים ועל פלג הגוף העליון. הבעיה היא כי הכתפיים אינן מעוצבות לנטל כזה הן במבנה המפרקים והן באופן התפקוד שלהן, כתוצאה מכך השימוש המוגזם מביא לקרעים, לכאב כרוני, הידרדרות תפקודית וכתוצאה מכך לפגיעה חמורה באיכות החיים של המזדקן.